Gör&Sin Blog

18 Haftalık Gebelik ( Hamilelik ) Detaylı Anlatım

23.05.2019
2.166

18 Haftalık Gebelik,18 haftalık gebelik dönemi,18 haftalık hamilelik döneminde bebeklerin gelişimi,18 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler ,genital bölge,Bebeğin ultrasondaki hareketleri,anne adaylarının kan basıncı,anne adaylarının iştahı

18 haftalık hamilelik sürecinde olan anne adaylarının bu dönemde bebeklerinin hareketlerini hissedip hissetmemesi önem taşımaktadır. Daha önceden anne olan hamile kadınların bu dönemde bebeklerin hareketlerini, ilk kez hamile kalan anne adaylarına kıyasla daha rahat hissettikleri yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. 18. hafta itibariyle, bazı anne adaylarında tansiyon düşme problemi görülebilir. Bu dönemde, her gün tansiyon kontrolü yaptırmak faydalı olabilir.

Hormon değişiklikleri sebebiyle kendinizi yorgun hissedebilir ya da dolaşım sisteminizde yaşanan değişmeler nedeniye düşük tansiyon belirtileri yaşayabilirsiniz. 18 haftalık gebelik dönemi itibariyle kendinize daha çok dikkat etmeli ve tüm zararlı alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Bu haftadan itibaren gece ya da gündüz yatarken sırt üstü değil özellikle sola yatmaya özen gösterin. Sırt üstü ya da yüz üstü yatarken bebeğinize giden kan ve oksijen akışı zayıflayabilir. Bu dönemde yastıklar en iyi arkadaşınız olabilir, bir yastığı bacaklarınızın arasına alarak ve diğer yastığı da sırtınıza yaslayarak uyuyabilirsiniz. Hamilelik döneminde uyku ve uyku pozisyonu oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ayrca gün içinde otururken ya da kalkarken ani hareketlerden kaçınmalı ve oldukça sakin hareketler ile işlerinizi tamamlamalısınız.

18 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

18 haftalık hamilelik döneminde bebeğin boyu yaklaşık 14-15 cm iken kilosu ise yaklaşık 200 grama ulaşmıştır. Ancak, yine de anne adaylarına bu ağırlığının çok fazla gelmediğini söylemek gerekir. İlerleyen dönemlerde bebeklerinin ağırlığını daha net hissedecek olan anne adaylarının şu anki rahat dönemlerinin tadını çıkarması önerilir. Ayrıca, 18 haftalık gebelikdöneminde bebeğin dış kısmını örten ve onu dış etkilerden koruyan kremsi tabaka üremeye başlamıştır. Bu dönem itibariyle, bebek, bu tabaka tarafından korunmaktadır. Bebeğinin hareketlerini ultrasonda görmek isteyen anne adayları güzel sürprizlerle karşılaşabilirler. Çünkü, bu hafta itibariyle, bebekler artık net bir şekilde el ve bacaklarını oynatabilmektedirler. Hatta, ultrasondan annelerine el bile sallayabilirler! Ayrıca, 18. haftada anne rahminin içerisinde tekmelemeler, yumruklamalar ve dönüşler sıklıkla meydana gelmektedir. Kız bebeklerde, bu hafta itibariyle, döl yatağı ve rahim en son şekillerini almıştır. Erkek bebeklerde ise genital bölge artık fark edilebilir duruma gelmiştir. Yine de bu söylenilenler tüm bebekler için geçerli olmayabilir. Bazı bebeklerin cinsiyetinin öğrenilmesi, ileriki haftalara sarkabilir. Gebeliğin 18. haftasında bebeğin kulakları son şeklini almıştır. 18. haftanın en önemli gelişmesi ise hiç şüphesiz esnemeyeteneğidir. Bu haftaya kadar hıçkırarak kendini belli eden bebek, bu haftayla beraber esneme hareketlerine başlar. Bebeğin ultrasondaki hareketleri sırasında hıçkırma veya esneme hareketlerine rastlanması da bu haftanın bir özelliği olacaktır. Ancak, bebekte meydana gelen her değişimi ultrasonda görmek mümkün değildir. Bu haftada, büyük bir hızla gelişen bebeğin sinir sistemi, miyelin adı verilen bir maddeyle kaplanacaktır. Miyelin sayesinde bebeğin sinir hücreleri arasındaki mesajların taşınma hızı artacaktır. Bu sayede, bebeğin sinir sistemi, normal bir insanınki gibi çok daha komplike bir hale gelecektir. Bebeğin beyni, beş duyunun yer aldığı beyin hücreleri sayesinde gelişme aşamasının önemli bir kısmını atlatmış olacaktır. Bu dönemde bebek, annenin kalp atışı seslerine karşı daha hassas hale gelecektir.

Kısaca : 

Bebeğiniz yaklaşık 15 cm ve dolma biber büyüklüğüne ulaştı ve büyümesi son hızla devam ediyor. Bu hafta itibariyle bebeğinizin parmak izleri dahi oluştu, minik izleri günden güne büyüyecek. 18 haftalık hamilelik döneminde bebeklerin gelişimi:


• Bebeğiniz artık bir uyku düzenine sahip ve yenidoğan bir bebek gibi uyuyup uyanıyor,
• Artık dışardan gelen sesleri algılamaya başlıyor ve anne babasının sesini de çok yakında tanıyacak,
• Bu hafta itibariyle bebeğiniz yeni hareketler öğrendi, hıçkırıyor ve esneyebiliyor. Hıçkırıklarını bu hafta hissedemeyebilirsiniz ancak gelecek haftalarda minik titreşimler halinde kendini belli edecektir.

18 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

18 haftalık gebelikte anne adaylarının kan basıncı; geçmiş dönemlere kıyasla daha düşük değerlerde olmaktadır. Anne adaylarının bu hafta itibariyle, ani hareketlerden kaçınması gerekir. Aksi takdirde, baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşmaları mümkündür. Anne adaylarının dinlenirken mümkün olduğunca yan yatarak dinlenmesi önerilir. Bunun sebebi, sırt üstü yatıldığı zaman damarların sıkışma riskidir. Anne adayları, bu dönemde yoğun sırt ve bel ağrılarından şikayet edebilirler. Çünkü, karınlarının büyümesine paralel olarak, vücutlarının ağırlık merkezi yer değiştirmiştir. Ağırlık merkezinin yer değiştirmesinden dolayı, bel kasları ileri doğru kasılırken, karın kasları dışarı doğru itilecektir. Anne adaylarının, bu ağrılara çözüm bulmak için otururken ayaklarını yerden yüksek olacak şekilde konumlandırmaları tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, anne adaylarının uzun süren sıcak banyolar yapması da işe yarayacaktır. Hamilelik döneminin ortalarına gelen anne adaylarının bu süreçte, hamilelik kurslarına katılarak hem arkadaş edinmeleri hem de hamilelik dönemi hakkında fikir edinmeleri önerilmektedir. 18. haftanın bir diğer özelliği de, artık aşermelerin sıklıkla yaşanmasıdır. Bu durum, oldukça normal olup anne adaylarının iştahı bu dönemde yüksektir.

 Hamilelik 19. hafta >> Tıklayın

Not : Yazı bilgi amaçlı yazılmıştır lütfen doktor kontrolünüzde hamileliğinizi sürdürün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.