Gör&Sin Blog

17 Haftalık Gebelik ( Hamilelik ) Detaylı Anlatım

23.05.2019
1.871
17 haftalık hamilelik döneminde anne adaylarında çatlak oluşma ihtimali yaygındır. Bunun sebebi, anne adaylarının karnının büyümesine paralel olarak çatlak riskinin artmasıdır. Bu durumu önlemek isteyen anne adaylarının banyo yaptıktan sonra nemlendirici kullanması gereklidir. 17 haftalık gebelik dönemine kadar anne adaylarındaki düşük riski araştırılırken bu haftadan itibaren bebekteki olası genetik sorunların varlığı araştırma konusu olmaktadır. Bu amaçla, anne adaylarına iki adet önemli test yapılır. Bunlar; üçlü ve dörtlü testtir. Dörtlü test; artık üçlü testten daha önemlidir. Çünkü, dörtlü tarama testi sayesinde üçlü tarama testinin down sendromlu bebek belirleme duyarlılığı artar.

Bu hafta bebek hereketleri hissedebilir ancak düzenli olmaz, gün boyu hissetmediğin zamanlar olabilir. 17 haftalık gebelik dönemi ile annelerin pek çok şikayeti ortadan kalkar, enerjik hisseder ve tüm işlerini halledebilirler. Ancak hamilelik döneminin tamamında ağır kaldırma, uzanma ya da ağır sporlar yasaktır. Bebeğinizin sağlığı için kendinizi yormamalı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.
17 haftalık hamilelikte annelerin karnı yavaş yavaş belirginleşmeye başlar ve dışardan belli olabilir. Kilolu anne adaylarında bu durum daha geç olabilir ancak bebeğinizin sağlığı her iki durumda da oldukça iyidir. Bu dönem itibariyle anne adaylarının 2-5 kilo alması normal kabul edilir.

17 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Bu haftaya kadar saydam bir cilt yapısına sahip olan bebekte, bu haftayla beraber ciltaltı yağ depoları artış gösterir. Ayrıca, bebeğin kalbi küçük de olsa bu dönemde yaklaşık olarak günde 30 litre kan pompalamaktadır. Buna ek olarak, anne adayları, bebeklerine dair en son gelişmeleri ultrason sayesinde öğrenmeye devam eder. Ultrasonda, bebeklerin ayakları ve yüz hatları net bir şekilde gözlemlenebilir. 17. haftada, bebeğin bazı refleksleri de ortaya çıkar. Bu refleksler arasında göz kırpma, yutma ve emme refleksleri yer almaktadır. Gittikçe güçlenen bebeğin kemiklerinde kalsiyum depolanma işlemi de son sürat devam eder. Anne adaylarının bu sebepten dolayı, özellikle bu haftalarda kalsiyum açısından zengin yiyecekleri tüketmesi tavsiye edilir. Her ne kadar bebek hiçbir zaman kalsiyumsuz kalmasa da, yeterince kalsiyum almayan anne adaylarının kalsiyum depolarında azalmalar yaşanabilir. Anne adaylarının kalsiyum alırken takviyeler yerine doğal besinlere yönelmeleri önerilir. Çünkü, doğal besinler hem kalsium bakımından zengin olup hem de kalsiyumun iyi emilmesini sağlayan maddelere ev sahipliği yapmaktadırlar.

Özet olarak!

Bu hafta bebeğiniz bir turp büyüklüğünde ve 100 – 150 gram ağırlığa ulaştı. Bebeğinizin vücudu az da olsa yağ üretmeye başladı bu sayede doğumdan sonra daha az üşüyecek.


17 haftalık hamilelik döneminde bebekler emme ve yutma hareketlerine yoğunlaşır ve anne sütüyle tanışmak için gerekli hazırlıklarını yapıyor. Bebeğinizin cinsiyetini hala öğrenmediyseniz bu hafta doğru bir hafta olabilir, cinsiyet öğrenme ile başlayan alışverişi doğuma kadar devam edecektir.
Bu hafta itibariyle bebeklerde meydana gelen gelişmeler:
• Bebeğinizin kaşları, saçları ve kirpikleri uzamaya başladı,
• Ağzını açıp kapatıyor ve kapalı olan gözlerini hareket ettirebiliyor,
• Solunum sistemi gelişmeye devam ediyor, kalbi dakikada 150 kez atarak kan pompalıyor.

17 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Hamileliğin 17. haftası itibariyle, anne adayları, rahimlerinin göbek deliği seviyesine geldiğini hissedebilirler. Ayrıca, bu hafta itibariyle, bebekler daha hızlı bir şekilde kilo alacağından dolayı, anne adaylarının kilosu da buna paralel olarak artacaktır. Bu dönemde, bazı anne adaylarının karınları, aynı haftada oldukları anne adaylarına göre daha şişkin gözükebilir. Bunun sebebi, bağırsaklarda biriken gazdır. Anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir diğer konu da bu hafta içerisinde mutlaka dörtlü veya üçlü test yaptırmaları gerektiğidir. Bu testler, ne kadar erken yapılırsa risk belirlenmesi açısından o kadar önem taşımaktadır. Tıp biliminin sürekli gelişmesinden dolayı, üçlü ve dörtlü testlere ek olarak fetal test adı verilen başka bir test türü yaygın hale gelmektedir. Fetal DNA testi; anne adayının karnındaki bebeğin kromozomlarını inceleyen bir testtir. Bu test; kromozom bozukluğu olan ve çocuk doğurması riskli olan anne adaylarına mutlaka uygulanmalıdır. Bunlara ek olarak, anne adayları, bacaklarında kramplar oluştuğu takdirde sürekli olarak ayakta kalmamaya özen göstermelidirler. Anne adayları, dinlenirken yan yatmalıdırlar. Bu sorunu çözmek için anne adaylarının esneme hareketleri yapması tavsiye edilir. Kramp problemi ciddi olan anne adaylarının potasyum bakımından zengin olan yiyeceklerle beslenmesi tavsiye edilir. Muz ve kuru üzüm gibi yiyecekler, potasyum bakımından zengin olmalarıyla tanınırlar. Ayrıca, bu hafta itibariyle, bebeğinin hareketlerini hissedemeyen annelerin panik yapmasına gerek yoktur. Çünkü, bu süreç, 22. haftaya kadar uzayabilir. Baba adaylarının da bu dönemde anne adaylarına karşı daha hassas olması gerekir. Özellikle, cinsel birliktelik konusunda yapılacak baskılar, hem bebeğin sağlığı hem de anne adayının psikolojisi açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ayrıca, anne adaylarının bu dönemde vajinalarının içini yıkaması tehlikeli olabilir. 

 18. Hafta Gebelik > Okumak için Tıklayın!

Not: Doktor kontrollünde olmanız gerekiyor bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır, teknik takibi hekiminize mutlaka danışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.