Gör&Sin Blog

16 Haftalık Gebelik Süreci Detaylı Anlatım

22.05.2019
817

16 haftalık hamilelik süreci; bebeğin hızla geliştiği bir dönemi ifade etmektedir. Geçmiş haftalarda, bebeğin kol ve bacakları orantısız durumdayken bu haftadan itibaren bebeğin bacakları, kollarından uzun olarak normal görünümüne kavuşacaktır. Buna ek olarak, 16 haftalık hamilelik sürecinde bebeğin boyu hızla uzamaya devam edecektir. Bu haftanın bir diğer özelliği de, bebeğin kafasının bağımsız olarak hareket etmeye başlamasıdır. Bebek, bu haftada el ve kollarını daha çok hareket ettirdiği için genel hareket sayısı da artmış olacaktır. Buna ek olarak, bebek,ultrason sayesinde seslere karşılık vermeye başlayacaktır.

 

Kilo alımınız hızlandıysa sağlıklı atıştırmalıklara yönelmelisiniz ve gün içinde su tüketimini arttırmalısınız. Aynı zamanda gün içinde süt, ceviz, badem, yumurta ve meyve yemeli, bebeğinizin sağlığını göz önünde bulundurmalısınız.16 haftalık gebelik dönemi pek çok kadının rahata erdiği ve uzun süredir yaşanan sıkıntıların bittiği haftadır. Bu hafta itibariyle bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz ancak 24. Haftaya kadar hissetmemeniz de normal bir durumdur. Zayıf anneler ve daha önce doğum yapmış anneler bebek hareketlerini daha erken hissedebilir. Özellikle karnınız tokken sol tarafa doğru yattığınızda bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz.
Bebek hareketlerini hisseden anneler, bebekleri ile somut bir ilişki kurmanın mutluluğunu yaşayabilir.


16. Haftalık hamilelik dönemi ile aşermeler de çoğalabilir; meyve, sebze ya da yemeklere duyulan aşırı istek normal karşılanır ancak alçı, toprak, asfalt veya kil gibi maddelere duyulan aşırı istek pika sendorumu olarak adlandırılır ve mineral eksikliği bu duruma sebep olur. Doktorunuzla bir an önce iletişime geçmelisiniz.

16 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

 

16 haftalık gebelik sürecinde bebeğin boyu yaklaşık 14 cm iken kilosu ise yaklaşık 140 gram olarak tahmin edilmektedir. Bebeğin bu haftada rahim içerisinde bol bol yeri olduğu için hareket etmesi de kolay hale gelecektir. 16. hafta itibariyle, bebeğin el ve ayak tırnakları, daha çok uzamaya başlayacaktır. 16. haftayı takip eden süreçle beraber, geçmişte doğum yapmış anne adayları, bebeklerinin hareketlerini yakından hissetmeye başlayacaklardır. Bununla beraber, bebeğin kemiklerinin gelişmesi ve kaslarının güçlenmesi sayesinde bebeğin rahim içerisindeki hareketleri yakından hissedilecektir. Ultrason sayesinde bebeğin cinsiyetine dair tahminler 12. haftadan itibaren yapılmaktadır. Ancak, 16. hafta itibariyle, bebeğin cinsiyeti net olarak ultrasonda görülebilir. Ancak, bazı anne adaylarında bebeğin anne karnındaki pozisyonu uygun olmadığı için bebeğin cinsiyetine dair tahminlerin yapılması bu hafta itibariyle de mümkün değildir. 16. hafta itibariyle, ultrasona giren anne adayları, bebeklerinin görüntüsünü daha net bir şekilde gözlemleme şansına erişeceklerdir. Bu hafta itibariyle, bebeğin el ve ayak oluşumu birbirinden ayrılacağı için el ve ayakların ayırt edilmesi daha kolay olacaktır. Bebeğin bu haftadaki hareketleri oldukça nettir. Özellikle ikinci veya sonraki çocuğuna hamile olan kadınlar, bu hareketleri daha net bir şekilde fark edeceklerdir. Ancak, ilk kez hamile kalan anne adaylarının bebeklerinin hareketlerini hissetmesi için bir ay daha beklemesi gerekebilir.

Bebeğiniz 13 cm’e ulaştı, 80 – 150 gram ağırlığında ve avokado kadar büyüdü. Bebeğiniz günden güne büyüyor bu hafta itibariyle yüz üstü yatmaktan kaçınmalı ve bebeğinizin rahatını düşünmelisiniz.
• Bebeğinizin tüm tırnakları oluştu,
• Bacakları daha hızlı büyüdü ve kollarından daha uzun,
• Dokunma duyusu gelişti ve karnınıza dokunduğunuz da bebeğiniz de hissedebilir,
• Yüz ifadelerini istemsiz olarak yapabiliyor ancak kontrol edemiyor.

16 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

16 haftalık hamilelik sürecinde anne adaylarının vücudunun ve yüzünün güneşe maruz kalan bölümlerinde çeşitli lekelenmeler yaşanabilir. Bu lekelenmeler kalıcı olmadığı için anne adaylarının korkmasına gerek yoktur. Bu lekelenmelerin ortaya çıkma sebebi, kanda artan östrojen hormonuyla alakalıdır. Bu hormonun cilt rengini oluşturan pigment üretici hücreler üzerindeki etkisinden dolayı bu lekelenmeler meydana gelmektedir. Bu tip lekelenmeler, cildin derin tabakalarında meydana geldiyse doğum sonrası tıbbi bir destek almak gerekebilir. Anne adaylarının, güneşe çıktıkları zamanlarda bu lekeleri önlemek adına koruyuculuğu yüksek güneş kremlerinden sürmeleri tavsiye edilir. Ayrıca, makyaj sayesinde de bu lekeler kapatılabilir. 16. hafta itibariyle anne adaylarında yaşanan bir diğer değişim de kan miktarının ciddi oranda artmasıdır. Hamilelik döneminin bir özelliği olan kan artışı, anne adaylarında burun tıkanıklığı veya burun tıkanması gibi problemlere sebep olabilir. Bebeğin kan hacminin artmasına paralel olarak bebeğin ihtiyaçları da artar. Bu dönemde, anne adaylarının kalbi daha çok çalışır. Kalp sorunu olmayan annelerde bu durum herhangi bir problem teşkil etmez. Buna ek olarak, bu dönemde anne adaylarında çeşitli alerjik durumlar yaşanabilir. Ayrıca, anne adaylarının bacaklarının arka kısmındaki kılcal damarlarda belirginleşme hissedilebilir. Bu durum, ileride varis gelişimine neden olabilir. Özellikle, genetik olarak bu duruma elverişli olan anne adaylarının mutlaka önlem alması gerekir. 16. haftanın bir diğer özelliği de, anne adaylarına üçlü test uygulanmasıdır. Ancak, her anne adayı bu testi yaptırmak zorunda değildir.

17 hafta gebelik << okumak için tıklayın!

Not: Doktor kontrollünde olmanız gerekiyor bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır, teknik takibi hekiminize mutlaka danışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.