Gör&Sin Blog

15 Hafta Hamilelik (Gebelik ) Dönemi Hakkında Tüm Bilgiler

22.05.2019
420

15 haftalık gebelik dönemi ile anne vücudu artık hamileliğe tamamen uyum sağlar ve o büyük gün için geri sayım başlar. Bu hafta ile hamilelik şikayetlerinin pek çoğu azalsa da artan progesteron hormonu sayesinde rahim kasları gevşeyebilir ve idrar akışını yavaşlatabilir hatta engelleyebilir. İdrara daha fazla glikoz salgılandığı takdirde enfeksiyon için gereken ortam hazırlanır. İdrara çıktığınızda yanma, koku ya da kaşıntı hissediyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve tedavi olmalısınız. Enfeksiyon, tedavi edilmediği takdirde bebeklerin sağlığını da etkilemektedir. Ayrıca yine bu dönemde vajinal akıntılarda artış gözlemlenir ancak kokusuz ve kaşıntı yapmadığı sürece normal karşılanır ve doğuma kadar devam edebilir.
15. Haftalık hamilelikte yaşanan karın ve kasık ağrıları ise olağan bir durumdur, rahim kaslarınız genişledikçe bölgedeki kas dokuları da esner. Ağrılarınız hiçbir şekilde geçmiyorsa ve sürekli artıyorsa doktora başvurmanız gerekebilir.

Gebeliğin 15. haftası itibariyle, anne adaylarının hamileliklerini daha iyi fark etmeye başladığı söylenebilir. 15 haftalık gebelik süreci, ikinci trimester döneminde yer aldığı için tıpkı 14. hafta gibi anne adaylarının çok rahat bir dönemde olduklarından bahsedilebilir. Bu dönemde, düşük riski olmayan anne adayları, doktorlarından onay alarak cinsel birliktelik yaşayabilirler. Ancak, bu haftadan başlamak üzere, anne adayları, doktorları tarafından daha çok kontrole çağrılabilir. 15 haftalık hamilelik sürecinde üçlü tarama testi yaptırılmalıdır. Ancak, ikili tarama testi normal çıkan anne adaylarının üçlü tarama testini yaptırmaları zorunlu değildir.

15 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

Bebeğinizin tüm vücudunu kaplayan lanugo yani geçici tüyler tamamen oluştu ve doğumdan kısa bir süre önce ya da sonra dökülecek. Lanugo, amniyotik sıvıya karşı bebeğinizin hassas cildini koruyan tüylerdir. 15. Haftalık gebelik döneminde bebeklerin gelişimi devam ediyor ve şu an da bir elma büyüklüğüne geldi. Bebeğiniz 50 gram ağırlığında ve yaklaşık 11 cm boyutuna ulaştı. 15 haftalık hamilelik döneminde bebeklerin hareketini hissetmek oldukça zordur, onlar hareketine devam etse de minik kasları ve kemikleri bunu size hissettiremeyebilir.

15 haftalık gebelikte bebek, idrarını amniyo sıvısı içerisine yapmakta ve aynı zamanda yutmaktadır. Amniyo sıvısı, ortalama üç saatte yenilenmektedir. Çünkü, amniyo sıvısı, tamamen bebeğin idrarından meydana gelmektedir. 15. haftada bebeğin boyu, baş kısmından poposuna kadar yaklaşık 10,1 cm, kilosu ise yaklaşık 70 gram olarak tahmin edilmektedir. 15. hafta itibariyle, bebeğin saçlarının kesin olarak oluştuğu söylenebilir. Ancak, bebeğin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanan anne adaylarının birkaç hafta daha beklemesi gerekecektir. Bunlara ek olarak, bu hafta itibariyle, bebeğin kemik ve kas dokusunun gelişimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Transparan bir cilde sahip olan bebeğin cilt yüzeyindeki damar yapıları belirgin hale gelmiştir. Ayrıca, lanugo ismi verilen ipeksi cilt tüyleri, bu haftadan itibaren bebekte gelişmeye başlar. İpeksi cilt tüyleri, varlığını 26. haftaya kadar devam ettirir. 15 haftalık gebelik sürecinde bebeğin gelişimine dair önemli detaylar ultrasonda görülebilir. Örneğin; bebeğin yüzü ve göz boşluğunun içerisindeki mercek yapısını, kemik yapısını ve içerisinde yüzdüğü amniyo sıvısını ultrason sayesinde görmek mümkündür. 15. haftanın sonuna doğru bebeğin cinsiyeti hakkında fikir edinilebilir. Ultrason sayesinde erkek bebeklerinin testis ve penislerini görmek mümkün hale gelecektir. Fakat, bu durum her bebek için geçerli olmayabilir. İlerleyen haftalara kadar, cinsiyeti hakkında fikir edinilemeyen bebekler mutlaka olacaktır. Özellikle, kız bebekler daha geç tanınır. Bebeğin cinsiyetinin öğrenilme süreci, ultrasonun kalitesi ve ultrason yapan kişiyle de alakalıdır.

15 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

15 haftalık gebelikte, anne adayları rahimlerini net bir şekilde hissedeceklerdir. Ellerini karınlarına götürdüklerinde topa benzeyen yumuşak bir kitleyle karşılaşacaklardır. Bu kitle, bebeklerinin yer aldığı kısımdır. Ancak, bebeğinin hareketlerini hissetmek isteyen özellikle ilk kez hamile kalan kadınların birkaç hafta daha beklemesi gerektir. Anne adaylarının bu dönemde bol bol su içmesi şarttır. Çünkü, su, doku metabolizmasının çok önemli bir öğesidir. Suyun bu özelliklerinden dolayı onu bir besin maddesi olarak görmek mümkündür. Anne adaylarının bu dönemde günde en az sekiz bardak su içmeleri, bunun dışında da sıvı gıdalar almaya özen göstermeleri gerekir. Hamilelik dönemlerini yaz aylarında yaşayan anne adaylarının sıvı tüketimini olabildiğince arttırmaları şarttır. Bu dönemde, yeterince sıvı alan anne adaylarının idrar renkleri açık sarı renginde olacaktır. Bu durum, anne adaylarının gebelik dönemlerini sağlıklı geçirdiklerinin bir kanıtıdır. 15. hafta itibariyle anne adaylarının hamileliğe dair bazı kavramlardan haberdar olması gerekir. Çünkü, doktorun anne karnının üzerinde gezdirdiği probun açısını değiştirmesi tamamen bebeği farklı açılardan görüntülemek içindir. Ancak, probun yönü değişirken ekranda görüntünün değişmesi bebeğin hareketlerinden kaynaklanmaz. Çünkü, bebeğin hareketi sadece prob sabit pozisyondayken görüntülenebilir. Bu dönemde, anne adaylarına ilaç kullanmaları doktorlar tarafından önerilebilir. Bu ilaçlardan bazıları, anne adaylarının şikayetlerini dindirmek için iken bazıları ise tamamen konforu sağlamak içindir.

Devamı : 16. Hafta Hamilelik << Tıkla

Not : Yazı bilgilendirme maçlı olup hamile annelerin doktor kontrolünde olması ve doktorlarının önerilerine uymaları tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.