Gör&Sin Blog

13 Haftalık Gebelikte ( Hamilelik ) Olan Değişimler Detaylı Anlatım

22.05.2019
1.869

13 Haftalık Gebelik ( Hamilelik ) 

13 haftalık hamilelik süreciyle beraber anne adayları hamileliklerinin dördüncü ayına girmiş sayılır. Hamilelik döneminin hızla ilerlemesine paralel olarak hem anne adayında hem de bebekte gelişim ve değişim süreci hızlanmaktadır. Haftaların ilerlemesiyle beraber bebek hızlı bir şekilde büyürken bu hafta itibariyle anne adayı; hamileliğin yoğun etkisi altına girmiş bulunmaktadır.

Özet olarak : Hamileliğin 13. Haftasında anne adaylarında büyük değişimler gözlenmez ancak bulantı gibi durumların da geçmesi beklenir. Bulantı, mide ekşimesi, kabızlık gibi sorunlarınız devam ediyor ise mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve gerekli tedaviyi olmalısınız.


Hamileliğin bu haftası ile birlikte özellikle zayıf olan annelerin karnı çıkabilir, bu durumun sonucunda çatlaklar da yerini alır. Hamilelik dönemi boyunca çatlak ya da kalıcı izleri yok etmek için bitkisel yağları kullanabilirsiniz ayrıca cildinizi sürekli nemli tutmak ve duştan sonra nemlendirici sürmek çatlak olmaması için önemli adımlardır.
13 haftalık gebelik haftası ile birlikte doktor kontrolünde demir, vitamin ya da kan takviyesi alabilirsiniz.

13 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

13 haftalık gebelik itibariyle, bebeğin ses telleri hızla oluşmaktadır. Bebeğin yüzü bu hafta itibariyle insana daha çok benzemeye başlamıştır. Hatta, önceki haftalarda bir kuş misali birbirinden ayrık olan gözler birbirine yaklaşmaya başlar. Bebeğin kulakları, önceki haftalarda çok aşağıda hatta dudak seviyesinde yer alırken bu hafta başında normal yerlerine doğru gelmektedir. Anne adayları, bebeklerinin cinsiyetini bu hafta öğrenmek isterler. Aslında, genital tüberkül adı verilen yapının ultrasondaki duruşuna göre bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkündür. Çünkü, genital tüberkül; erkeklerde yukarı doğru, kızlarda ise vücuda paralel olarak durur. Bu gelişmeye rağmen, doktorlar, bebeğin cinsiyetinin öğrenilmesi konusunda biraz daha beklenmesi yönünde tavsiye verirler.

 

Cinsiyet dışında, 13. haftalık gebelikle beraber, bebeğin karaciğeri safra üretimine başlar. Buna ek olarak, kan şekerinin dengelenmesinden sorumlu olan ve hayati önem taşıyan insülin hormonu, pankreaslarda üretilmeye başlanır. Bebeğin akciğerleri oksijen ile dolu olmasa da bebek bu haftadan itibaren solunum hareketleri yaparak solunum kaslarını çalıştırmaya başlar. 13. hafta itibariyle, bebeğin boyu 6,5 ile 7,8 cm arasında iken kilosu ise 13 ile 20 gr arasındadır. Bu verilerden de anlaşılacağı üzere, bebeğin kilosu, boyuna kıyasla daha çok artış göstermektedir. 13. haftaya kadar kıkırdak yapıda olan bacak ve kol kemikleri bu haftadan itibaren kemikleşme sürecine girmektedir. Bacaklar ve kollar uzamaya başlamakta ve kas yapısının kontrolü de gelişmektedir. 13. hafta itibariyle, bebeğin vücudunda hiç yağ bulunmamaktadır. Bu yüzden, bebeğin cildi saydam durumdadır. Ancak, bu haftadan itibaren bebeğin cildi daha gelişmiş duruma gelecek ve ilk saçları da çıkmaya başlayacaktır.

Özet olarak : 

Fetal döneme giren bebeğinizin artık kafa büyümesi yavaşlayacak ve vücut büyümesi hızlanacak. Ancak beyin gelişimi doğum aşamasına kadar devam edeceği için hamileliğiniz boyunca ceviz, badem, yumurta ve balık gibi besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz.
Bebeğiniz artık bir nektarin boyutuna geldi, boyu yaklaşık 8 cm’e ulaşmak üzere ve ağırlığı da 15 – 20 gram aralığında. Bebek gelişimleri annenin beslenmesi, anne sağlığı ve genetik faktörlere göre değişiklik gösterse de ortalama rakamlar bu şekildedir. 13 haftalık hamilelik döneminde bebeklerin, karaciğeri faaliyete geçti ve çok yakında insülin üretmeye başlayacak. Artık emme, yutma ya da tekmelerini daha güçlü bir şekilde yapıyor ve yüz şekli yenidoğan bebek görünümünü aldı.

13 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

13 haftalık hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi hızla devam ettiği için anne rahmi büyümeye ve gerilmeye başlar. Rahmin gerilmesinden dolayı kasıklara bask uygulanacaktır. Bu baskıdan dolayı, anne adaylarında bu hafta itibariyle kasık ağrıları ve ciddi olmayan sancılar yaşanacaktır. Ancak, anne adaylarının kusma ve mide bulantısı şikayetleri bu haftadan itibaren azalacaktır. Bu durum iyi bir gelişme olsa da follik asit kullanan anne adaylarında mide yanması, mide ekşimesi, kabızlık ve yoğun baş ağrısı gibi şikayetler devam edebilir. Buna ek olarak, anne adaylarının karnı büyümeye başladığından hamile oldukları dışarıdan anlaşılacak seviyeye gelir. 13 haftalık hamilelik sürecinde anne adaylarında cilt sorunları artacaktır. Hatta, sürekli değişen hormonlardan dolayı anne adaylarının cildinde gebelik maskesi adı verilen chloasmaya rastlanabilir. Fakat, bu cilt probleminin her anne adayında görüleceği kesin bir durum değildir. Aslında, bu tip lekelenme problemleri genel olarak doğumdan sonra görülür. Buna ek olarak, bazı anne adaylarının vücutlarında çatlaklar meydana gelebilir. Karın bölgesinde rastlanan bu çatlakların sebebi ise rahmin genişlemesine paralel olarak gerilmenin meydana gelmesidir.13 haftalık gebelik süreciyle beraber anne adaylarının vücudu genişlemektedir. Bu yüzden, kendilerine uygun olan hamile kıyafetleri almalıdırlar. Buna ek olarak, anne adaylarının bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Su tüketiminin hem anne adayı hem de bebek için büyük önemi vardır. Çünkü, suyun içerisindeki florür bebek için büyük önem taşır.

14 Hafta Gebelik << için tıklayın

Not : Yazı bilgilendirme maçlı olup hamile annelerin doktor kontrolünde olması ve doktorlarının önerilerine uymaları tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.