Gör&Sin Blog

12 Haftalık Gebelik Anne ve Bebekte Olan Değişimler

22.05.2019
6.747

12.hafta hamilelik süreciyle beraber bebek; hareket etmeye ve baş parmağını emmeye başlamıştır. Ayrıca, bebeğin ses telleri gelişimini bitirmiştir. 12 haftalık hamilelik sürecinde bebeğin boyu; 6,1 cm ve kilosu 14 gram civarındadır. Bu dönemde, bebeklerdeki kilo artışı, boy uzamasına kıyasla daha fazladır. 12 haftalık gebelikte, bebeğin bu zamana kadar yapışık bir şekilde duran parmakları birbirinden ayrılmaya başlar. Bebeğin yüzü bir insan şeklini almaya başlamıştır. Ayrıca, önceki haftalarda bebeğin başı, vücudundan büyükken bu hafta itibariyle dengelendiği söylenebilir. Tüm bunlara ek olarak, bebek 12. haftada daha dik ve daha az kıvrımlı durmaya başlar.

Hamileliğin balayı olarak adlandırılan ikinci tirimester dönemine girmek için az bir zamanın kaldı. Bu hafta doktor kontrolüne gidecekseniz ‘ikili tarama testi’ de yaptırabilirsiniz. Bu test ultrason ve kan tahlili alınarak yapılır ve bilinen hiçbir zararı yoktur ancak kişilerin tercihine bırakılmıştır.
12. Haftalık hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının üretimi artarbu sayede göğüsleriniz büyüyebilir, kahverengi kısımlar genişleyebilir. Hassaslık ya da acı gibi şikayetler hissediyorsanız rahat bir sütyen seçiminde bulunmanız gerekebilir. Bu dönem ile birlikte göbek deliğinizden aşağı doğru giden bir siyah çizgi belirebilir ‘linea nigra’ adı verilen bu çizgi hamilelerin büyük bir kısmında gözükür ancak olmaması durumunda da endişelenmek gerekmez.
Ciltteki değişmelerin yanı sıra anne adaylarının yürüyüşlerine devam etmeleri ve sağlıklı, dengeli yiyecekler tüketmesi oldukça önemlidir.

12 Haftalık Gebelikte Bebekte Meydana Gelen Değişimler

12 haftalık hamilelerin genelde merak ettiği konu cinsiyet oluyor. Erkek bebeklerin cinsiyeti bu haftadan itibaren gözükebilir ancak doktorun tecrübesi, kullanılan ultrason cihazının kalitesine göre cinsiyet söylemek için erken olabilir. En kesin ve doğru cevap için ayrıntılı ultrasonun beklenmesi tavsiye edilir. 12. Haftalık hamilelik döneminde bebeklerde yaşanan gelişim de hızla devam ediyor:

• Vücudunda lanugo adında geçici tüyler oluşabilir,
• Sinir sistemi gelişir ve hipofiz bezi birçok hormonu üretmeye başlar,
• Tırnakları büyümeye devam ediyor ve elleri son şeklini alacak,
• Ses telleri oluştu.

12. hafta; hamilelik sürecinin üçüncü ayının tamamlandığı haftadır. Bu haftada, bebeğin fiziksel dünyasında yeni gelişmeler yaşanacaktır. Bebeğin parmakları birbirinden ayrılacaktır. Ayrıca, bu haftanın tamamlanmasıyla beraber bebeğin tüm organları şekillenmiştir. Bebeğin iç ve dış organlarının hepsi çalışır vaziyettedir. 11. haftada başlayan tırnak oluşumu; bu hafta itibariyle de devam edecektir. Anne adayları, artık bebeğin cinsiyetini öğrenmek isteseler de, ultrasonla bunu görmek mümkün değildir. Aslında, bu haftada, bebeğin cinsiyetinin şekillendiği net olarak söylenebilir. Ancak, ultrasonla bebeğin cinsiyeti hakkında fikir edinmek mümkün değildir. Anne adaylarının bunun için üç veya dört hafta daha beklemesi gerekecektir. 12 haftalık hamilelik sürecinde bebeğin organlarının hacimleri büyümeye başlar.

Ayrıca, bebeğin saçları, yine ilk olarak bu hafta itibariyle kafa derisinden çıkmaya başlayacaktır. 12. haftada bebek oldukça hareketlidir. Bu haftada, bebekler sürekli olarak ağız açıp kapama hareketleri yaparlar. Anne adayları, ultrason sırasında bebeklerinin hıçkırdığına bile şahit olabilirler. Gebeliğin 12. haftasında bebek, parmak emme hareketleri yapmaya başlar. Ancak, ultrasonda bebeğinin parmağını emdiğini görmek isteyen anne adaylarının en iyi ihtimalle 15. haftayı beklemesi gerekecektir. Bu hafta itibariyle, bebeğin midesi ve bağırsaklarının çalışması; bebeğin sindirim sisteminin çalıştığı anlamına gelecektir. Gebeliğin 12. haftasında bebek yerinde duramamaya ve her yerine dokunmaya başlar. Bebek, bu dönemde dokunduğu yerlere bilerek dokunur. 12. haftada, bebeğin yaptığı şeylerden birisi de sürekli olarak çenesini açıp kapatmasıdır. Tüm bunlara ek olarak, bebek 12. hafta itibariyle pankreas ve tiroid gelişimi tamamlanır. Ayrıca, pankreastan insülin salgılanmaya başlanır. Bebeğin bu dönemde sinir sistemi biraz daha gelişerek güçlenir.

12 Haftalık Gebelikte Annede Meydana Gelen Değişimler

Gebeliğin 12. haftasında anne rahmi; kemik çatısından daha yukarı hareket etmeye başlar. Rahmin bu yaptığı hareket sayesinde mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar, anne adaylarının sık idrara çıkma şikayetleri sona erer. Ancak, rahmin yukarı çıkma durumu; hamileliğin göbek kısmında belirgin hale geleceğinin göstergesidir. 12. hafta itibariyle, anne adaylarının bu zamana kadar çok fazla şikayet ettiği mide bulantılarının sayısının azalacağından da söz edilebilir. Ancak, ilerleyen haftalarda yaşanacak kan hacmi artışı sebebiyle, anne adayları bu sefer de baş ağrısından şikayet edecektir. Mide yanması şikayetine de rastlanılabilecek bu haftada, migreni olan anne adaylarının bu şikayetlerinin azaldığına tanık olunmuştur. Anne adaylarında yaşanan fiziksel değişiklikler bununla sınırlı değildir. Anne adaylarının cildinde de birtakım değişiklikler meydana gelir. Ancak, bazı anne adayları yüzlerinin daha güzel hale geldiğini söylerken bazıları ise tam aksini iddia eder. Aslında, bu durum, hamilelik sürecinden çok anne adayının cilt yapısı ve hormon etkisinden kaynaklanmaktadır. Buna ek olarak, bu dönemde bazı kadınlarda cilt lekelenmesi sorunu baş göstermektedir. Anne adaylarının cildi bu dönemde oldukça hassas olduğu için dikkatli davranmaları gerekir.

Not : Bilgilendirme Amaçlı yazılmıştır lütfen doktorunuzun söylediklerini uygulayınız

13. Hafta Gebelik << Detaylı Anlatım

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.