Gör&Sin Blog

10. Hafta Hamilelik ( Gebelik ) de Annede ve Bebekte Olan Değişimler

22.05.2019
4.779

Bu haftaya kadar kilo almayan anne adayları bu dönem itibariyle kilo alabilir, şişkinlik ve ödem yaşayabilir. Anne adaylarının bu dönemde sık sık su içmesi ödem ve şişkinliği azaltırken anne ve bebek sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir. 10. Hafta hamilelik dönemi itibariyle şikayetleriniz yavaş yavaş azalmaya başlar ve kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.


Normal kiloda hamile kalan anne adayları doğuma kadar ortalama 12 – 17 kilo alabilir ancak kilolu ya da zayıf hamile kalanlar için bu miktar değişiklik gösterecektir. Eğer kilolu bir hamilelik geçiriyorsanız diyetisyen eşliğinde diyet ve beslenme programı oluşturabilirsiniz.


Ödemlerden dolayı vücut çok fazla su tutabilir ve bu durum göz tabakasının kalınlaşmasına neden olur, gözle görülür derecede fark edilebilir ve gözleriniz daha büyük gözükebilir. Doğumdan sonra bu durum geçecektir ve endişelenecek bir durum yaşanmaz.

10 haftalık gebelik döneminde bebeğin boyu üç cm’e ulaşır. Buna ek olarak, bebeğin vücudunda kemik ve kıkırdak dokusu, başında ufacık kulak kanalları gelişmektedir. On haftalık hamilelik sürecinde bebeğin boyu; 3,1 ile 4,2 cm arasındadır. Ayrıca, bebeğin kilosu yaklaşık beş grama ulaşmıştır. Bu hafta itibariyle, bebek, anne rahminin içerisinde yer alan sıvıda özgür bir şekilde hareket etmeye başlamıştır. Ayrıca, bu haftada bebeğin el ve ayak parmakları, normal bir insanın el ve ayakları gibidir. On haftalık gebelik sürecinde bebeğin kuyruk kısmı artık görünmez durumdadır. Bebek, bu dönemde nefes alıp verme hareketlerini yapmaya başlamıştır. Buna ek olarak, bebek, ilk idrarını yine bu hafta itibariyle yapar.

10 Haftalık Gebelik İtibariyle Bebekteki Değişimler

On haftalık hamilelik sürecinde bebek artık embriyo halinden çıkarak fetüs olarak adlandırılan döneme girmiştir. Embriyo döneminin atlatılması bebeğin gelişim sürecine dair en tehlikeli dönemin bittiğinin bir göstergesidir. Onuncu hafta itibariyle, bebek artık normal bir insan görünümüne ulaşmıştır. Hamilelikteki onuncu haftadan sonraki dönemler ise fetal dönem olarak adlandırılmaktadır. Onuncu hafta, deyim yerindeyse bebeğin gelişimi adına büyük önem taşımaktadır. Onuncu hafta itibariyle, bebeğin çene kemiği şekillenmeye başlamıştır. Anne adayları, bu hafta itibariyle ultrasona girdiklerinde bebeklerinin ağzını açıp kapayabildiğini ve hareket ettiğini görebilir. Ayrıca, bebeğin omurgası, saydam derisinin altında gözükmeye başlamıştır. Bu dönemde, bebeğin organları görevlerini yerine getirmeye ve nitelik kazanmaya başlar. Bebeğin göz kapakları ve gözün iris tabakası meydana gelir. Bebeğin organları kıvrılabilir. Bebeğin beyni geliştiği için algısında geçici bir genişlik meydana gelmektedir. 10 haftalık gebelik itibariyle, bebeğin midesi ve böbrekleri harekete geçer, bu sayede sindirilebilir sıvılar ve urine üretilmeye başlanır. Ayrıca, bebek erkekse,bebeğin testisleri, erkeklik hormonu olan testesteron üretimine başlar.


  1. Hafta Hamilelik Döneminde Bebek Gelişimi

Bu haftanın sonunda bebeğiniz fetal organ sistemlerinin gelişmesi için hazırlanacak artık embriyonik dönem sona ermek üzere ve fetal döneme gelindi. 10. Hafta gebelik döneminde bebeklerde yaşanan değişme ve gelişmeler:
• Bebeğiniz bir erik kadar oldu ve her hafta büyüyor,
• Vücudunda kıkırdak, kemik ve kas dokusu gelişmeye devam ediyor bu dönemde kalsiyum miktarını arttırmalı ve doğum yapana kadar devam etmelisiniz,
• Göz kapakları son halini almak üzere ve sürekli kapalı durumdadır ancak uyuyup uyanmaya devam ediyor,
• Dakikada iki yüz binden fazla nöron hücresi üretimi gerçekleşiyor ve bebeğinizin beyni ve kafası diğer organlara göre daha hızlı bir şekilde gelişiyor.

10 Haftalık Gebelik İtibariyle Annedeki Değişimler

On haftalık gebelik itibariyle anne adaylarının karınları yuvarlaklaşmaya başlar. Bu dönemde, önceki haftalara kıyasla bel bölgesinde kalınlaşma yaşanacağı için anne adaylarının beli lastikli veya ipli esnek kıyafetler giymesi gerekir. On haftalık hamilelik sürecinin anne adaylarını heyecanlandıran gelişmesi ise ultrason sayesinde bebeğin kalp atışlarının duyulmaya başlanmasıdır. On haftalık gebelik sürecinde anne adaylarının geçmiş haftalardaki şikayetleri devam eder. Bu haftada, önceki haftalara kıyasla anne adayları daha az mide bulantısı problemiyle karşılaşsa da bu sefer mide yanması sorunuyla baş başa kalabilirler. Mide yanması problemi de en az mide bulantısı kadar anne adaylarını rahatsız eden bir konudur. Tüm bunlara ek olarak, gün boyunca sürmese bile baş ağrısı, sabahları oluşan mide bulantıları, ekşime problemleri, göğüslerde hassasiyet ve karıncalaşma hissi, halsizlik, çabuk sinirlenme ve duygusal geçişler sıklıkla yaşanır. Onuncu hafta itibariyle, anne adaylarının kan hacmi ortalama %50 oranında artmaktadır. Bu sebepten dolayı, anne adaylarının göğüslerinde, ayaklarında ve vücudunun farklı bölgelerinde toplardamarlar belirgin hale gelmeye başlar.

On Haftalık Gebelikte Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Anne adaylarının 10 haftalık gebelik sürecinde beslenme düzenlerini oturtmaları gereklidir. Hamilelik; anne adaylarının protein ihtiyacını arttırır. Ancak, protein kaynaklarının birçoğu aşırı yağ barındırmaktadır. Bu yüzden, protein kaynağı tercih edilirken az yağlı olanlar tercih edilmelidir. Bunun sebebi, her anne adayının fazla kalori almaması gerektiğidir. Fazla kalori alan anne adayları; tansiyon ve diğer sağlık problemleriyle karşılaşabilir. Anne adaylarının, on haftalık gebelik sürecinde rejim yapmaya özen göstermeleri gereklidir. Buna ek olarak, anne adaylarının kafeinden mümkün olduğunca uzak durması ve bitki çayı içmesi tavsiye edilir.

Not : Bilgilendirme Amaçlı Yazılmıştır,lütfen doktor kontrolünden farklı işlemler uygulamayınız.

 

Devamı : 11 haftalık hamilelik << okumak için tıklayın

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.